Rick Yancey - Pátá vlna (Pátá vlna, #1)

14. října 2015 v 13:19 | Illandris |  Rick Yancey
Po první vlně zůstala pouze tma. Druhé vlně unikli jen ti šťastnější. A třetí vlnu přežili ti, kterým štěstí uniklo. Po čtvrté vlně platí jediné pravidlo: nevěř nikomu.
Teď se blíží vlna pátá a po opuštěné dálnici prchá Cassie před Jinými, bytostmi, které jako lidé pouze vypadají. Jiní se potulují krajinou a zabíjejí na potkání; rozprášili poslední přeživší pozemšťany. Cassie věří tomu, že kdo zůstane sám, ten přežije. Pak se však setká s okouzlujícím a tajemným Evanem Walkerem, jenž je možná jedinou Cassiinou nadějí na záchranu jejího bratra - nebo dokonce jí samotné. Cassie si musí vybrat: mezi důvěrou a beznadějí, mezi vzdorem a kapitulací, mezi životem a smrtí. Vzdát se, nebo se sebrat a jít dál.


Pátá vlna (Pátá vlna, #1)The 5th Wave (The 5th Wave, #1)
Pátá vlna mě začala zajímat až když jsem se dozvěděla, že se chystá její filmová verze. Před tím jsem totiž četla pár ne moc pochvalných recenzí, ale pak jsem si řekla, že se do toho pustím, abych byla co se týče toho filmu trochu v obraze. Navíc se mi líbily trailery, takže jsem na knihu byla hodně zvědavá. Nakonec mě to docela mile překvapilo, i když tam samozřejmě bylo pár věcí, které mi vadily.

První věcí byl styl vyprávění, který byl takový hodně zmatený. Zpočátku vyprávěla hlavní hrdinka Cassie, která neustále skákala z přítomnosti do minulosti a pak zase zpátky. Vůbec jsem se nedokázala orientovat, kde se v ději zrovna nacházím. Později se přidalo vyprávění z pohledu dalších postav, což jsem taky moc nepobírala. Polovina z nich byla totiž v ich formě a ty další v er formě. Pohled Zombieho mi nevadil, ale proč tam byl pohled pětiletého dítěte nebo ten Evanův? Takhle se akorát hned na začátku vyžvanilo, co je zač. Došlo by mi to i tak, ale bylo to prostě zbytečné.

Co se mi líbilo, byl ten hlavní příběh. Trochu mi to sice připomínalo Hostitele, ale tady ti mimozemšťané, co obsadili planetu, nebyli ani náhodou hodní. Zabíjeli lidi a z dětí dělali vojáky. To bylo zajímavé. Stejně tak jako všechny jednotlivé vlny s tím lehkým nádechem tajemna, co se týkalo vlny páté.

Postavy mě docela bavily. Cassie mi připadala docela v pohodě, občas byla ale lehce umanutá. Prostě dala bratrovi slib a přes to nejel vlak. Nezajímalo ji nic, před čím ji Evan varoval, ona si stejně dupla, že prostě půjde do toho nejstřeženějšího tábora a hotovo.
Evana jsem si oblíbila hodně, protože se mi líbilo, jak byl hodný a starostlivý a přitom uměl skvěle bojovat. Vztah mezi ním a Cassie mi ale připadal moc uspěchaný a zase to tam dost zavánělo stalkingem. A ta prapodivná scéna na konci, kde se Cassie Evanovi úplně otevřela a nechala se pohltit jeho duší, tu jsem teda vůbec nepobírala. To mělo jako znamenat co?

Nicméně i tak mě kniha docela bavila. Zajímalo mě, jak se to všechno vyvrbí a jak bude Cassie a spol. proti mimozemšťanům bojovat. Skvělé byly i pasáže z tábora dětských vojáků. Zatím dávám čtyři hvězdičky a jsem zvědavá na druhý díl.

 


Komentáře

1 Tessa Error Tessa Error | E-mail | Web | 23. října 2015 v 22:06

Nečítala som túto knihu takže sa samej seba pýtam - čo tu robím? :) Ale keď ja som na ňu počula len dobré ohlasy... Ale nemám money. Žiadne money - žiadne knihy. Takže sa ti tu asi chcem len vyžialiť :D Inak máš pekný blog :)

2 Illandris Illandris | Web | 25. října 2015 v 16:27

[1]: Děkuju moc:) Já právě četla docela smíšené ohlasy, takže jsem se knihy trochu bála, ale nakonec to bylo celkem fajn. Taky nemám peníze na knihy, proto si naprostou většinu půjčuju z knihovny. Tuhle jsem taky měla půjčenou :-)

3 Tessa Error Tessa Error | E-mail | Web | 30. října 2015 v 20:32

[2]: No, vyzerá to tak, že knižnice zachraňujú životy :D Ale nič sa nevyrovná tomu pocitu, keď máš doma vlastnú knižku :3

4 Illandris Illandris | Web | 31. října 2015 v 14:33

[3]: To je pravda. Já naprosto miluju tu vůni nových knih a neustále si k nim čichám, i když jedu třeba v mhd:)

5 Tessa Error Tessa Error | E-mail | Web | 2. listopadu 2015 v 20:20

[4]: To muselo vyzerať celkom vtipne :D Ale aj staré voňajú náhodou celkom dobre... Neviem ja som si asi iba na to zvykla, lebo mame napríklad staré knihy smrdia XD

6 Illandris Illandris | Web | 5. listopadu 2015 v 14:11

[5]: Mě teda staré knihy taky smrdí. K těm z knihovny už radši vůbec nečichám:)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama