John Green - Papírová města

14. června 2015 v 15:34 | Illandris |  John Green
Po úspěchu románů Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky vychází nyní v českém překladu další dílo veleúspěšného autora Johna Greena, který si i u nás bleskurychle získal početný fanklub. Hrdinou je Quentin Jacobsen, normální, tak trochu bojácný kluk, který má od dětství rád nespoutanou Margo. Ta mu pak jednoho dne nečekaně zaklepe na okno a vtáhne ho do podivuhodného dobrodružství. Když dívka další dny ve škole chybí, Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy. Znal vlastně Margo? A co jsou papírová města, s nimiž se nyní stále setkává? Oblíbený autor přináší brilantní příběh nabitý upřímnými emocemi, který nenechá čtenáře chladným.

Papírová městaPaper Towns


Od Johna Greena jsem zatím četla Hvězdy a Aljašku. Obě knihy se mi opravdu líbily, takže jsem si řekla, že se pustím do další knihy od tohoto spisovatele. Volba padla na Papírová města, částečně také proto, že se chystá jejich filmová verze. Nakonec to sice nebylo tak dobré, jako ty předchozí knihy, které jsem zmiňovala, ale i tak jsem se u toho docela dobře bavila.

První polovina je skvělá. Ta se mi opravdu líbila hodně, hlavně dobrodružná jízda Quentina a Margo za pomstou. Párkrát jsem se u toho i nahlas zasmála, protože některé věci, které se při tom děly, byly opravdu k popukání.
Skvělá byla i další část, kdy Quentin hledal různé střípky a stopy, aby zjistil, co se s Margo stalo. Připadalo mi to takové lehce detektivní a samozřejmě jsem byla i hrozně zvědavá na to, co Quentin objeví. Bohužel někde zhruba za polovinou se kniha dostala do takové stagnující fáze. Quentin nedělal skoro žádné pokroky a tak nějak celkově to byla trochu nuda. Ke konci se to zlepšilo, nicméně i tak se stalo to, že jsem tam hodně často některé pasáže ani pořádně nečetla, jen jsem je tak přelétla očima. Hlavně to byly asi kapitoly z té několikahodinové závěrečné cesty. Byla jsem tak hrozně napnutá, co ve finále hrdinové objeví, že mi ty kapitoly prostě připadaly zbytečně natahované, proto jsem je víceméně přeskakovala.

Hlavního hrdinu Quentina jsem si docela oblíbila, i když jsem se nemohla ubránit tomu, že kdykoli se někde objevilo jeho jméno, hned jsem si vybavila Quentina Koktu. Zbytek jeho bandy byl taky super, hlavně Ben a ty jeho hlášky. Z toho jsem hodněkrát nemohla.
Pokud jde o Margo, z té jsem měla docela smíšené pocity. Nejprve mi přišla skvělá, zábavná a taková svá, což mám docela ráda. Jenže pak mi začala připadat trochu sobecká a pošahaná takovým tím negativnějším způsobem.

Konec knihy jsem čekala všelijaký, protože už trošku znám Johna a ty jeho bomby. Ale nakonec jsem byla překvapivě docela spokojená. Nedá se říct, že by to byl úplně happy end, ale mě se ten konec prostě líbil.

 


Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 14. června 2015 v 15:58 | Reagovat

Quentin Kokta přepíše dějiny. :)

2 Enny Enny | Web | 15. června 2015 v 20:47 | Reagovat

Na to, kolik bylo kolem Hvezd humbuku, me osobne nijak extra neoslnily, ale o precteni Paper Towns uvazuju uz hodne dlouho. Ach jo, jeste tak mit na vsehny ty knizky cas. :-D

3 Rainy Rainy | Web | 3. července 2015 v 0:16 | Reagovat

Myslím, že se na Papírová města většina světa dívá podobně - prostě od té knihy všichni očekávají něco strašně moc suprovního a pak jsou "zklamaní".
Já si tuhle fázi odbyla u Hledání Aljašky. Sice jsem tu knížku četla jen jednou, ale vím, že ve mně nějaké bouřlivé emoce nevyvolala. Když se mi tedy do rukou dostaly Papírová města, nečekala jsem od nich vůbec nic... A pak se stalo, že jsem tu knížku šoupla úplně na vrchol. :) Myslím, že mě nakonec celý příběh okouzli více než Hvězdy. Ale tisíc lidí, tisíc chutí. Už se nemůžu dočkat, až mi ji kamarádka vrátí a já se na ni vrhnu po druhé. Třeba obrátím. :) Kdo ví.

4 Tessa Error Tessa Error | E-mail | Web | 23. října 2015 v 22:12 | Reagovat

Tak Paper Towns som aj čítala aj som na tom bola v kine... Kniha bola... Lepšia ako hviezdy. Neviem prečo, ale mám pocit, že každá Greenova kniha je lepšia ako hviezdy :) Je to len môj názor, takže ma zaň nezabite prosím :D
Looking for Alaska som mala radšej ako Paper Towns. To mi prišlo niekedy trochu nudné. Ale niečo, čo na Greenových knihách milujem, sú jeho postavy. Margo. Alaska. Miles. Všetky jeho postavy sú osobité, a na konci sa vždy ukáže, že hocako sme si mysleli, že sú výnimočné, sú v konečnom dôsledku iba ľuďmi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama