Markus Zusak - Zlodějka knih

16. května 2015 v 18:37 | Illandris |  Markus Zusak
Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem. Vyšla poprvé v roce 2006, letos její prodej dosáhl 1 000 000 výtisků po celém světě. Čtenáři oceňují Zusakovo vypravěčské umění, originální volbu vypravěče, poetický jazyk, zejména se však vyzvedává téma knihy. Druhou světovou válku a holokaust se Zusakovi podařilo originálně a působivě zprostředkovat i těm, kteří tu dobu znají už jen z literatury, filmů či z vyprávění. Líčí ji jednak pohledem vševědoucí a všudypřítomné smrti, jednak slovy dítěte, navíc dítěte žijícího v Německu, v poražené zemi. Zaměřuje se ale spíš na všední život v zázemí, do kterého válka jen pomalu a plíživě proniká. Podle Zusakových vlastních slov ho k napsání knihy inspirovalo vyprávění jeho matky, která prožila válku v Mnichově a zažila bombardování města, a byla i svědkem scény, která získala důležité místo ve Zlodějce knih: městem prošel průvod Židů pochodujících do koncentračního tábora; jakýsi muž prý jednomu z nich podal kousek chleba a dostal za to pár ran důtkami od vojáka z eskorty. Kolem této scény, spojující laskavost a krutost, dvě krajní polohy lidské povahy, pak vyrostl obsáhlý příběh, který dokáže podmanit.

Zlodějka knihThe Book Thief


Zlodějku knih jsem před časem viděla jako film, který mě okouzlil tak, že jsem si knihu prostě musela přečíst. Před pár dny jsem si na ni vzpomněla, když jsem byla v knihovně, a nějakou náhodou ji tam zrovna měli. Pokud jde o děj a zvraty, tak o tom jsem díky filmu měla představu, takže jsem nad některým událostmi nebyla překvapená. Přesto se ale kniha od filmu v některých věcech dost liší, takže jsem si čtení užila i tak.

Úplně původně jsem byla trochu vyděšená z toho, že se příběh odehrává v nacistickém Německu. Přeci jen už těch hrůz mám docela dost, hlavně potom, co nedávno v televizi běžely na tohle téma filmy a dokumenty a já měla možnost něco z toho zhlédnout. Říkala jsem si, že už mi to asi stačilo, nicméně Zlodějka knih je trochu jiná. Kolem se sice dějí hrozné věci, ale my sledujeme osudy úplně obyčejné německé rodiny a je to zase trochu z jiného pohledu.

Co mi přišlo geniální, to je vyprávění z pohledu Smrti. Ona ví o všem a vidí úplně všechno, což mi připadalo docela osvěžující. Nemusela jsem si s ničím lámat hlavu, protože Smrt hned všechno objasnila. Co mi ale trochu vadilo, to bylo to přeskakování děje příliš dopředu. Takhle Smrt někde v polovině prozradila, jak kniha vlastně skončí. Já to sice věděla od začátku, ale umím si představit, že pro někoho, kdo před tím neviděl film, to může být trochu šok.

Postavy jsem si oblíbila snad úplně všechny. Ať už to byla Liesel, která se neváhala porvat s klukama, nebo Hans, kterého si prostě nešlo nezamilovat. Pak tu byl samozřejmě Max, kterého jsem si hodně oblíbila už ve filmu a v knize se to jen utvrdilo. Skvělá byla také Rosa. Nad jejími hláškami a nadávkami jsem se často pochechtávala. Naopak jsem si moc nenašla cestu k Rudymu, ale vůbec nevím proč.

Abych to shrnula, tak Zlodějka knih je prostě skvělá kniha, která sice popisuje spoustu smutných událostí, ale já se při jejím čtení i tak bavila.

 


Komentáře

1 Enny Enny | Web | 6. června 2015 v 23:56 | Reagovat

Na Zlodějku už si hooodně dlouho brousím zuby. Pak se kouknu na polici nepřečtených a přejde mě chuť. :-D Snad se k ní taky brzo dostanu. :-)

2 Illandris Illandris | Web | 7. června 2015 v 20:28 | Reagovat

[1]: Mě taky trvalo hrozně dlouho, než jsem se do Zlodějky pustila. Výrazně tomu pomohl ten film, na kterej jsem si udělala čas, když jsem byla nemocná. Po něm už jsem knihu odkládat nemohla :-)

3 Enny Enny | Web | 7. června 2015 v 22:53 | Reagovat

[2]: To u me bude asi pravdepodobnejsi prvne ta knizka, v posledni dobe nejak nemam moc koukavou. :-D Ale kdo vi, ted do odjezdu nestihnu nejspis ani jedno, ale pripisuji na seznam 'to be bought' :-D

4 Petervah Petervah | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 18:42 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama