Stephen King - Pod Kupolí

17. března 2015 v 21:23 | Illandris |  Stephen King
Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet.
Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou - v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.

Pod KupolíUnder the DomeO téhle knize jsem slyšela nějak v době, kdy běžela první série stejnojmenného seriálu. Děj se mi zdál hrozně zajímavý, takže jsem si knihu okamžitě zařadila do seznamu. To jsem bohužel ještě nevěděla, že má kniha skoro 950 stran, což je docela drsný, vzhledem k tomu, že obvykle takhle rozsáhlé knihy moc nečtu. Za nějakou dobu jsem na knihu narazila v knihovně a poprvé viděla ten rozsah, takže kniha zůstala tam. Pak jsem si ale řekla, že to nebudu odkládat a jakmile se v knihovně kniha objevila znovu, tentokrát už jsem nezaváhala.

A jsem opravdu ráda, že jsem si ji půjčila, protože je to opravdu jízda. Zažrala jsem se do toho tolik, že jsem ten počet stran vůbec nevnímala. Všechno rychle odsýpalo, bylo to napínavé a kupodivu nikde nic nedrhlo. Celou dobu jsem si říkala, že ten počet stran je naprosto v pořádku, protože kdyby to bylo kratší, nebylo by to ono.

Na začátku jsem měla velký problém s postavami, protože jich na mě bylo hned vybaleno asi dvacet, přičemž se stále objevovaly další. Někdo zemřel už v první kapitole, ale jeho místo rychle nahradili jiní. Těch úhlů pohledu je tu opravdu požehnaně a jak už jsem psala, zezačátku mi z toho šla hlava kolem. Ale zhruba tak po sté straně už jsem se v tom začala orientovat.

Některé postavy jsem si okamžitě oblíbila jako třeba Barbieho, Julii, Zrzka nebo dětské postavy. Některé jsem zase slepě nenáviděla jako třeba Velkého Jima, Juniora a jeho partu, náčelníka policie a spoustu dalších. Bylo až neuvěřitelné, co ta kupole s lidmi dělala. Připadalo mi, že se z některých z nich stala zvířata. Věci, které dělali, byly opravdu odporné, a mě hrozně frustrovalo, že jim to prostě neustále procházelo. Podle mě kdyby Junior a jeho parta někoho zabili jen tak v přímém přenosu před celým světem, tak Velký Jim s náčelníkem policie by tomu stejně neuvěřili a nechali by si od těch smradů nabulíkovat nějakou pohádku.

Vůbec celá ta věc s kupolí byla hrozně zajímavá. Byla jsem napnutá jako kšandy, když se postupně všechno odhalovalo. Ten úplný konec mě ale maličko zklamal, čekala jsem trošku něco jiného. Nějaké uvěřitelnější vysvětlení toho, proč na městečko kupole vůbec padla.
Nicméně tahle kniha prostě neměla chybu. Mrtvol tu bylo skoro víc než živých a samozřejmě dopodrobna popsané věci, jako že někomu teče mozek po zdi a podobně. Toho jsem docela fandou, i když vím, že je to nechutné. Ale jsem opravdu ráda, že jsem knize dala šanci.

 


Komentáře

1 Nikinka Nikinka | Web | 27. března 2015 v 16:09 | Reagovat

Knížku si asi nepřečtu, protože nejsem zrovna fandou podrobně popsaných věcí, které se týkají například toho, že někomu teče mozek po zdi, jak jsi uvedla :D to je na mě trošku moc, brr! Asi bych se z toho nevzpamatovala ani za několik měsíců :D na tohle jsem hrozná. Každopádně, abych se vyjádřila k samotnému ději, ten mi připadá velmi zajímavý - možná, až sama sebe jednou přemluvím, tak se přenesu i přes ten počet stránek a knížku si přečtu :). V nejbližší době však určitě ne :D.

2 Andy Andy | Web | 27. března 2015 v 20:39 | Reagovat

Hezká recenze! Myslíš, že knize ublížil překlad nebo ne? Nebo z jakého roku je překlad tvojí verze? Mě vždycky zaskočí ta počeštělá jména totiž :D.
Jinak nad přečtením jsem uvažovala už deší domu právě taky kvůli seriálu.
Ještě doporočuji další jeho dystopický román The Long Walk.

3 Illandris Illandris | Web | 27. března 2015 v 20:48 | Reagovat

[1]: Ono to není zas tak hrozné, ale něco málo tam přece jenom je. Já mám tyhle morbidnosti docela ráda, což zní strašně ujetě, ale všichni říkají, že nejsem normální:) Ta délka odradí asi víc lidí, mě taky odrazovala, ale ten děj mi taky přišel zajímavý, tak jsem to holt kousla:)

[2]:Tak to vůbec nevím, z originálu jsem neviděla ani řádek. Myslím, že překlad je z roku 2010. Počeštěná jména mi taky hrozně vadí, ale tady jsem to nějak nevnímala, protože jsem tím originálem nepolíbená. Já právě uvažovala, že si po knize dám ten seriál, ale prý absolutně není podle knihy, shodují se snad jenom jména. A to mi docela vadí.

4 Petervah Petervah | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 18:42 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama