Maggie Stiefvater - Soužení (Knihy Faerie, #2)

17. června 2014 v 21:20 | Illandris |  Maggie Stiefvater
Na elitní hudební konzervatoři Thornking-Ash se učí všechno možné, ale hra na dudy rozhodně ne. Přesto sem přichází James Morgan, nejtalentovanější dudák široko daleko, aniž sám ví, co tu pohledává. Jeho nejlepší kamarádka a tajná láska Deirdre, s níž se sem přihlásil, se přes léto zamilovala do jiného a oba je vtáhla do světa temných pohádek, kde málem přišli o život.
Jamesovi zůstala jizva na hlavě, zlomené srdce a nevymáchaná pusa, jež přivádí učitele k šílenství. Jenže ani tady na Thornking-Ash se před krutými kouzly neschovají, a tentokrát je to James, komu jednou zčistajasna nastoupí do auta víla a změní jeho život k nepoznání.
Přinese mu Nuala jen další bolest, nebo mu splní nejtajnější přání?

SouženíBallad: A Gathering of Faerie (Books of Faerie, #2)První díl téhle série mě vyloženě nenadchnul, ale i tak jsem ho ohodnotila jako průměr. Druhý díl už je výrazně lepší, nicméně na lepší hodnocení to stále nebylo. Bylo tu spoustu věcí, co se mi vážně líbily, na druhou stranu ale taky dost věcí, které mě pěkně štvaly.

Když si vezmu ta pozitiva, tak je to rozhodně výměna vypravěče. Minule jsme měli příběh z pohledu Deirdre, která se chovala neskutečně pitomě a navíc nepochopitelně. James je naprosti tomu relativně normální. Jeho chování jsem dokázala pochopit, prostě bylo přiměřené tomu, co cítil. A navíc mám vyprávění z pohledu kluků mnohem radši, protože ti neustále nefňukají, jak je k nim život nespravedlivý, jak kvůli nim trpí ti, které milují, nebo že si jich nevšímá jejich miláček. Jamese jsem si oblíbila hlavně kvůli jeho vtípkům a veselé náladě. Často mě dokázal rozesmát a dohromady se svým trhlým spolubydlícím Paulem tvořili dobrou dvojku.

Dalším plusem byl přidaný úhel pohledu úplně nové postavy Nualy. Tu si taky nešlo neoblíbit, protože Nuala byla přesným opakem Deirdre. Byla drsná, divoká a od nikoho si nenechala nic nakecávat. Taky se mi líbilo, jak se postupně vyvíjel její vztah k Jamesovi. Nejdřív ho chtěla oloupit o jeho schopnosti, ale pak ho pomalu začínala mít ráda. Tohle je přesně můj styl a ne jako před tím Deirdre a Luke, kde jste nevěděli, kde se tak najednou vzala ta neskutečná láska. To úplně nesnáším.

Pokud jde o děj, konečně se něco dělo. Celou dobu jsem fandila Jamesovi a Nuale a byla hrozně zvědavá, jak to mezi nimi dopadne. Oproti prvnímu dílu zase posun dopředu.

Těch negativ ale přeci jen bylo dost a jako největší beru jednoznačně přítomnost Deirdre. Tady jsem ji skoro až nenáviděla. Byla tak příšerně otravná, že jsem měla chuť ji vzít palicí po hlavě, aby dala konečně pokoj. Nelíbilo se mi, jak se chovala k Jamesovi. Jako kdyby to byl její majetek. Pořád ho využívala, aby ji utěšoval při jejím neustálém fňukání, aby jí byl pořád k dispozici... A při tom stejně chtěla jenom Lukea. Dělala jednu kravinu za druhou a ostatní jí museli zachraňovat zadek. A ještě ty její esemesky, no to byl vrchol. Takové hrdinky jsou fakt na facku. Ještě že jsem jí už neviděla do hlavy, to bych asi nevydržela.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama