Maggie Stiefvater - Nářek (Knihy Faerie, #1)

28. března 2014 v 18:41 | Illandris |  Maggie Stiefvater
O šestnáctiletou Deirdre Monaghanovou jsou v životě důležité jen dvě věci: její harfa a nejlepší kamarád James. Pak se ale zúčastní zcela obyčejné hudební soutěže, jakých absolvovala už desítky, a náhle se kolem ní začnou dít zvláštní věci. V trávě roste příliš čtyřlístků a všude se objevují záhadní krásní cizinci, které často nikdo kromě ní ani nevidí. Zdá se, že bytosti, které dosud znala jen z pohádek, jsou skutečné a ona má s nimi něco společného… Jenže ne všechny pohádky mají šťastný konec.

Nářek (Knihy Faerie, #1)Lament: The Faerie Queen's Deception (Books of Faerie, #1)


Nářek jsem měla v seznamu už pěkně dlouho, a když se mi nedávno naskytla příležitost mít oba vydané díly, hned jsem ji využila. Nic moc jsem o téhle sérii nevěděla, možná jenom to, že je to o vílách, a že je to docela zajímavé. Zajímavé to bylo, ale po celou dobu čtení jsem se nedokázala ubránit pocitu, že je na tom něco divného.

Co se týče příběhu, nemůžu říct, že by to nebyl dobrý nápad. Hrozně se mi líbilo to propojení víl a hudby, že vlastně víly vyhledávaly lidi s hudebním sluchem a unášely je. Co už mi ale nepřišlo zase tolik povedené, bylo celé vysvětlení toho podivného světa. Šíleně jsem se v tom ztrácela a skoro celou dobu nedokázala vůbec pochopit to uspořádání. Někdo byl nesmrtelný, někdo ne, někdo napůl. Byl v tom zmatek. A když už jsem si myslela, že jsem to konečně pochopila, objevil se najednou zase nějaký jiný druh víly a byla jsem zase tam, kde jsem byla před tím.
Navíc se ještě ke všemu v knize absolutně nic neděje. Deirdre postupně odhaluje, že je jiná, v čemž ji samozřejmě podporuje tajemný kluk z jejích snů, do kterého je totálně zblázněná už od první minuty. Tohle je tak ohrané, že mě to už vážně nijak nedojme. Další klišé je hrdinčin jediný kamarád James, který je do ní tajně zamilovaný, ale ona má oči jenom pro toho neznámého kluka. A při tom Jamese zná celý život - další klišé, které mě rozčilovalo.

O postavách se zmíním jenom krátce, protože byly všechny vesměs stejné a všechny byly otravné. Navíc se chovaly strašně divně, ne jako normální osoby. Například když se Deirdre o Lukeovi dozvěděla něco, po čem by většina lidí okamžitě zdrhla, ona jen mávla rukou s tím, že ho k tomu prostě donutili a on je ve skutečnosti svatost sama. Pokud jde o Lukea, toho jsem taky nechápala. Choval se prostě nepřirozeně a vůbec celý jeho vztah s Deirdre byl divný.
Nejvíc jsem si asi oblíbila nečekaně Jamese, protože u toho jediného se mi zdálo, že se chová tak nějak přiměřeně.

Nakonec hodnotím třemi hvězdičkami. Za ten nápad a taky čtivost, se kterou knihu slupnete skoro za den. Nic víc bych v tom ale nehledala, protože je to jen další z mnoha knih, které nepřináší nic moc nového.

 


Komentáře

1 Taure Taure | Web | 5. dubna 2014 v 16:38 | Reagovat

O téhle knížce jsem neslyšela,tak děkuji za obohacení znalostí :-).

2 Ewil Ewil | Web | 19. dubna 2014 v 23:36 | Reagovat

Z Nářku jsem měla rozpoluplné pocity, občas jsem třískala hlavou o stůl, ale Soužení, které je druhým dílem, je mnohem lepší a mnohem dynamičtější. Tady jsem už poznávala autorčin osobitý styl, který mám tak ráda :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama